Specjalistyczne Gabinety Lekarskie

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

SPECJALISTYCZNE BADANIA ULTRASONOGRAFICZNE 

BADANIE W CZASIE RZECZYWISTYM

 

Dynamiczne przetwarzanie danych z badania dwuwymiarowego umożliwia obecnie pokazywanie trójwymiarowych obrazów badanych struktur płodu w czasie rzeczywistym. Ta nowa prezentacja, nazywana często prezentacją "4D" - pochodząca od "czwartego" wymiaru jakim jest czas, dodanego do trzech wymiarów przestrzeni jest dostępna w nowoczesnych wysokiej klasy aparatach ultradźwiękowych. W badaniu ciąży metoda badania "4D" pozwala nie tylko na obrazowanie przestrzenne ale również na obserwację ruchów twarzy - otwierania oczu i ust, uśmiechów, ssania palców czy ruchów języka. Przy odpowiednim ułożeniu płodu, najlepiej pomiędzy 15-tym a 35 tym tygodniem ciąży możliwe są większości przypadków nie tylko ocena wewnątrzmacicznego wzrastania, ale też wykluczenie szeregu poważnych wad rozwojowych. Metoda ta daje możliwość dokładnej oceny wyglądu dziecka oraz śledzenia jego ruchów - uśmiech dziecka, mimika twarzy, ssanie paluszka, poruszanie kończynami. Badanie 4D pozwala też na precyzyjne obrazowanie rozwóju płodu i umożliwia "podejrzenie" wyglądu dziecka w sposób niemal identyczny z jego aktualnym wyglądem. Ultrasonografia trójwymiarowa 3D pozwala na uzyskiwanie statycznych obrazów przestrzennych, otrzymywanych w procesie obróbki komputerowej danych z badania dwuwymiarowego. Ultrasonografia 4D pozwala na uwidocznienie obrazu przestrzennego dynamicznego, a zatem na ekranie widziany jest obraz w trzech płaszczyznach. Do zalet ultrasonografii 3D i 4D należą ponadto: tomograficzny obraz zarejestrowanych obrazów, analiza i ocena konkretnych miejsc w najlepszej płaszczyźnie, dokładny pomiar struktur jego objętości i kształtu, komputerowa rejestracja i możliwość późniejszej analizy badań przez różnych badających.

Zastosowanie obu tych technik ma bardzo szczególne zastosowanie właśnie w perinatologii. Pozwalają one, bowiem wykryć na bardzo wczesnym etapie liczne wady płodu, umożliwiają znacznie dokładniejszą ocenę rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, wszystkich jego narządów. Precyzyjna trójwymiarowa ocenia mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek, twarzy, jak również pozostałych narządów pozwala na ustalenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a w razie nieprawidłowości umożliwia wykonanie dokładnej diagnostyki już w łonie matki. Wykonanie tego typu badań ultrasonograficznych istotnie zwiększa wykrywalność wad budowy a także wczesne rozpoznanie zaburzeń wzrastania wewnątrzmacicznego płodu.

Strona startowa

Ultrasonografia 2D i  3D/4D z kolorowym i power angio Dopplerem - co warto wiedzieć o USG

CO WARTO WIEDZIEĆ O BADANIU USG ?

Czym jest badanie USG ?

Ultrasonografia czyli inaczej USG jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym służącym do oceny budowy i funkcji różnych narządów ciała ludzkiego. Aparat ultrasonograficzny składa się z urządzenia podobnego do komputera oraz różnego rodzaju sond, które wysyłają i odbierają odbite od tkanek fale ultradźwiękowe. Po analizie zebranego echa fale te tworzą na ekranie monitora obraz badanego narządu.

Przygotowanie do badania USG

Przed badaniem USG jamy brzusznej najczęściej wymagane jest opróżnienie jelit oraz przyjmowanie od poprzedniego dnia środka przeciwko wzdęciom, takiego jak na przykład Espumisan lub Ceolat. Nie należy przyjmować pokarmów ani płynów na mniej niż 2 godziny przed badaniem. Umożliwia to poprawną ocenę trzustki i pęcherzyka żółciowego. Należy również mieć wypełniony pęcherz moczowy (wypić 2 szklanki nie gazowanego płynu nie później niż ok. 2 godziny przed USG), co pozwoli na ocenę narządów miednicy. W badaniach wewnętrznych sondami dopochwowymi i doodbytniczymi nie ma konieczności wypełniania pęcherza moczowego.

Jak wygląda badanie?

USG w zdecydowanej większości przypadków jest niebolesne, szybkie, i dobrze akceptowane przez pacjentów. Badanie głowicami dopochwową lub doodbytniczą może sprawiać niewielki dyskomfort w czasie zakładania sondy, ale najczęściej nie jest to dużym utrudnieniem. Ból w czasie badania zdarza się wyjątkowo, najczęściej gdy uciskany sondą narząd jest objęty procesem zapalnym. Po przekazaniu skierowania (nie zawsze jest ono niezbędne) należy rozebrać się tak by odsłonić odpowiednią okolicę ciała i położyć na leżance w sposób wskazany przez wykonującego badanie. Po zakończeniu badania które zwykle trwa od około 5 do 30 minut należy wytrzeć skórę z żelu, ubrać się i poczekać kilka minut na opis i zdjęcia.

Czy badanie USG jest szkodliwe ?

Z uwagi na niewielką energię dawkę wiązki ultradźwiękowej stosowanej w nowoczesnych aparatach badanie USG nie wywiera szkodliwego wpływu na ustrój człowieka. Należy podkreślić, że aparat wysyła wiązkę ultradźwięków tylko przez około 1/100 czasu jej odbierania. Ponadto dużą część badania wykonuje się na zatrzymanym obrazie, kiedy sonda nie wysyła ultradźwięków. Po ponad 30 latach wykonywania USG nie udowodniono do tej pory szkodliwości tego badania w ciąży, nawet w pierwszych tygodniach po zatrzymaniu miesiączki. Z drugiej strony korzyści, które przynosi USG, np. potwierdzenie istnienia żywej ciąży lub braku szeregu wad rozwojowych płodu znacznie przekraczają teoretyczne ryzyko.

Kto i gdzie wykonuje USG

W ostatnich latach USG staje się badaniem coraz bardziej specjalistycznym i związku z tym należy dążyć do tego, żeby było wykonywane przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem oraz praktyką w danej specjalności. Lekarz ten powinien umieć w pełni wykorzystywać możliwości nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego. Niezwykle ważna jest interpretacja uzyskanego obrazu, gdyż prawidłowe sugestie co do rozpoznania często mają bezpośredni wpływ na leczenie chorego. Z tego względu badania najczęściej wykonują radiolodzy, interniści, chirurdzy lub ginekolodzy. Dostępność USG jest łatwa, ale nie wszystkie przychodnie czy szpitale dysponują odpowiedniej klasy sprzętem. Najlepiej więc wykonywać to badanie w sprawdzonych gabinetach posiadających nowoczesny ultrasonograf z możliwością dopplerowskiej oceny przepływu naczyniowego. Cena usługi jest różna w zależności od miasta oraz ośrodka przeprowadzającego badania.

USG jamy brzusznej

jest wykonywane najczęściej. Po nałożeniu na skórę brzucha cienkiej warstwy przeźroczystego żelu zapobiegającego rozpraszaniu fal oglądane są: wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki oraz naczynia jamy brzusznej. Ważne jest, że za pomocą USG nie można dokładnie ocenić stanu żołądka i jelit; w tym nie można rozpoznać choroby wrzodowej, polipów i nadżerek w przewodzie pokarmowym.                                                                           

Ciąg dalszy na kolejnej stronie

Copyright © 06-10-2020 KJ

Normo Med