USG ciąży

jest drugim najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym. We wczesnej ciąży najlepszy obraz daje sonda dopochwowa, a od 4 miesiąca stosowane są przede wszystkim sondy przezbrzuszne. czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, czy jest żywa i czy jest prawidłowo umiejscowiona. Z tego względu badanie USG przewyższa znacznie testy ciążowe. Aktualnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie w ciąży prawidłowej trzech badań USG: około 10-go, około 20-go i po 30-tym tygodniu ciąży. Każde z nich ma celu ocenę aktualnego rozwoju i dobrostanu płodu. W niektórych przypadkach (badania dopplerowskie, patrz niżej) możliwe jest przewidywanie zagrożenia ciąży na kilka tygodni wcześniej.

USG endowaginalne i endorektalne

czyli inaczej dopochwowe i przezodbytnicze, stosowane głównie w ginekologii i urologii do oceny zmian w miednicy. Wykorzystywane są specjalne, cienkie sondy umieszczane w jednorazowych gumowych osłonkach. Badanie nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego, a bliskość oglądanego w ten sposób narządu pozwala na bardzo dokładną ocenę macicy i jajników u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn

USG sutka

jest podstawowym badaniem obrazowym piersi u kobiet poniżej 35 roku życia. Ultrasonografia przy zastosowaniu nowoczesnych sond umożliwia obecnie m.in. wykrycie guzków o średnicy poniżej 5 mm, to znaczy takich, których lekarz nie może wybadać dotykiem. U kobiet ciężarnych lub karmiących, kobiet powyżej 35 roku życia USG sutków jest wykonywane przy podejrzeniu zmian ogniskowych, to znaczy małych guzków często niewidocznych w mammografii rentgenowskiej. Bezbolesne pobieranie komórek z takich zmian w biopsji cienkoigłowej wykonywanej pod kontrolą sondy liniowej 7,5-10MHz jest polecane przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.

Co to jest USG dopplerowskie ?

Badanie dopplerowskie pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach wykorzystując zmiany długości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Poszukuje się w tych naczyniach między innymi obecności zwężeń spowodowanych skrzeplinami lub innych procesów chorobowych. W położnictwie ocena przepływu krwi w tętnicy pępowinowej jest wykorzystywana w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży.

USG z kolorowym Dopplerem

umożliwia precyzyjną lokalizację nawet małych naczyń zaopatrujących poszczególne struktury. Zmiany nasycenia kolorem odpowiadają różnym szybkościom lub energii przepływu krwi pokazując naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Dla przykładu, zmiany parametrów przepływu krwi w żyle wrotnej wraz z jej rozgałęzieniami, w żyłach wątrobowych i w tętnicy wątrobowej pozwalają na bardzo wczesne rozpoznanie szeregu zmian w miąższu wątroby. Kolorowy Doppler pomaga w ocenie niektórych szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych. W różnych powikłaniach ciąży ważną rolę ogrywa ocena przepływu krwi w małych, niewykrywalnych zwykłym USG naczyniach płodu.

Jakie inne narządy są badane w USG ?

Innymi najczęściej badanymi narządami są serce, tarczyca, gruczoł krokowy i jądra, węzły chłonne, a nawet stawy i ścięgna. Wykrycie i dokładne umiejscowienie ewentualnych zmian pozwala w razie potrzeby na wykonanie precyzyjnego nakłucia cienką igłą i pobranie materiału do badania cytologicznego. Bóle narządowe (na przykład: głowy, kończyn, brzucha) mogą być wskazaniem do wykonania dopplerowskiej oceny przepływu naczyniowego.

Powrót do poprzedniej strony

 

Copyright © 06-10-2020 KJ

Normo Med